top of page

Ciekawostki

    Bohaterka bajki  braci Grimm (która wywodzi się najprawdopodobniej aż z czasów starożytnych) pod tytułem „Kopciuszek” została postawiona przez swą macochę przed nie lada zadaniem, polegającym na oddzieleniu popiołu od maku. Biedna dziewczyna zapewne by tak szybko nie poradziła sobie gdyby nie pomoc gołębi. Dzieci również mogą wcielić się w rolę Kopciuszka i poznać dwie techniki rozdzielania mieszanin. W pierwszym doświadczeniu wysypujemy na stół zmielony pieprz oraz gruboziarnistą sól i prosimy dzieci, aby je rozdzieliły. Pokazujemy, jak można tego najłatwiej dokonać, pocierając plastikową łyżeczkę o wełniany sweter i zbliżając do mieszaniny. Drobinki pieprzu „przyczepiają” się do łyżeczki jako pierwsze, gdyż są lżejsze i dlatego łatwiej przyciągane przez naładowaną elektrostatycznie łyżeczkę.

zaradny Kopciuszek

Garnek kontra anemia?

Czy żelazne naczynia do gotowania mogą być tanią i efektywną metodą walki z deficytem mikroelementów w krajach rozwijających się?

Przeprowadzone badania (N. Seppa, Science News 155 (1999) 175) dowodzą, że użycie regionalnych naczyń z żelaza i konsumpcja octu z ryżu i poddanej fermentacji kapusty w dużym stopniu może być odpowiedzialna za uzupełnienie niedoborów żelaza. Takie kwaśne, sfermentowane jedzenie może być bowiem odpowiedzialne za zwiększenie tempa wypłukiwania żelaza z naczyń. Podczas przeprowadzonych eksperymentów ilość żelaza, które organizm mógłby wchłonąć była znacząco wyższa, kiedy używane do gotowania były naczynia z żelaza, niż aluminium.

Ciekawe co tym pomyśle myślalyby nasze prababcie, które aby uzupełnić żelazo dawały dzieciom do zjedzenia jabłko, w którym uprzednio umieszczono żelazny gwóźdź (oczywiście po jego wyjęciu).

bottom of page